Zakladanie trávnika

Trávnik je možné zakladať počas celej sezóny čo je približne od marca do polky októbra, no najvhodnejšie obdobie na výsev nového trávnika je začiatok apríla, prípadne koniec sezóny v septembri.

V prvom rade je potrebné pripraviť plochu, na ktorej budeme zakladať nový trávnik. To znamená odstrániť všetko čo by nám bránilo dokonale vyrovnať plochu v ďalšom kroku, napríklad veľké kamene a podobné. Do fázy čistenia patrí takisto odstránenie všetkej buriny z pozemku, prípadne starého trávnika. Každá rastlina musí byť odstránená aj s koreňmi, aby opäť nevyklíčila.

Ďalším krokom je vyrovnávanie terénu. Tomuto kroku prikladáme veľkú váhu, preto si dávame záležať, aby sa nám plocha časom nezvlnila a nevznikol tak nežiadúci efekt zvlnenia. Celú plochu dôkladne preorieme aspoň do hĺbky 20-25 cm, kultivátorom keď je pôda suchá, aby sa rozdrobila na jemné kúsky. Ak sme pôdu zodpovedne preorali, môžeme začať s valcovaním a vyrovnávaním posledných nerovností. Pôda musí byť riadne a rovnomerne zvalcovaná, aby nám miestami nesadla viac a nevznikli tak hrboli. Odporúčame , nechať pôdu ležať aspoň mesiac, aby sadla, no nie je to nevyhnutné pri dôkladnom valcovaní.

Pred samotným vysievaním je nutné plochu jemne pohrabať, aby sa semená trávy ľahšie zachytili na pôde. Po dôkladnej príprave pôdy prichádza na rad sejba. Ak ste sa rozhodli pre správny druh trávnika, semená trávy rozsievame v dvoch smeroch kolmých na seba. Na 1 m2 potrebujeme asi 30g trávneho semena + rezerva na dosievanie približne 200g na 100 m2. Po rozsiatí semien, hrabľami jemne pohrabeme pôdu, aby sme semená poprikrývali trochu, prípadne celú plochu povalcujeme. Nasledujúce dva týždne je potrebne venovať veľkú pozornosť zalievaniu, aby tráva vyklíčila.

Prvé kosenie vykonáme keď tráva vyrastie aspoň 10 cm, no nekosíme viac ako o tretinu výšky.

Share
dev