Vertikutácia

Vertikutácia je po kosení najdôležitejším krokom v starostlivosti o trávnik. Jej vplyv na zdravotný stav trávnika je nenahraditeľný. Pod vertikutáciou rozumieme strojové prevzdušnenie trávnika narezávaním trávnej plsti rotujúcimi nožmi, odsadenými od seba približne 1 cm.

Trávna plsť vzniká na spodnej časti trávnika ukladaním odumretých častí trávnika alebo kúskov pokosenej trávy, ktorú kosačka nevtiahla do zberného koša. Tieto kúsky sa ukladajú pri korienkoch rastlín a po čase z nich vzniká nepriepustná vrstva, ktorá bráni prenikaniu čerstvého vzduchu ku korienkom a zároveň zabraňuje prenikaniu vlhkosti. Trávnik začína postupne rednúť, alebo vznikajú celé holé plochy bez trávy. Neprevzdušnený trávnik sa stáva na jeseň a v období zimy ideálnym domovom pre plesňové ochorenia, čoho výsledkom sú rovnako holé miesta v trávniku.

Vertikutáciu je potrebné pri dobre udržiavaných trávnikoch vykonávať dvakrát ročne, a to na jar a na jeseň (vždy v dvoch smeroch kolmých na seba, aby sme zaručili maximálne možné odstránenie trávnej plsti). Na jar robíme prevzdušňovanie zhruba po druhom kosení, na jeseň približne koncom septembra a počas celého októbra, v závislosti od počasia. Vertikutáciu je vhodné vždy spojiť s iným krokom v starostlivosti o trávnik. Pred prevzdušnením vykonávame odburiňovacie postreky. Výhodou je, že pri prevzdušňovaní odstránime aj zvyšky odumretých burín. Po prevzdušnení klientom spravidla ponúkame dohnojenie trávnika a výsev trávnej zmesi, nakoľko je vrchná vrstva tiež dobre prevzdušnená a hnojivo sa ľahšie vstrebáva, aj trávne semená si ľahšie nájdu svoje miesto a dostanú sa až k zemine.

Zanedbané trávniky prevzdušňujeme aj počas sezóny, kým trávnik nezbavíme všetkej plsti, ktorá bránila jeho rastu. Pravidelne prevzdušňovaný trávnik je hustejší, pretože sa narúša vrchná vrstva korienkov, čo ich stimuluje k novým výhonkom od koreňov, hustý trávnik je odolnejší voči burinám a lepšie znáša poveternostné výkyvy a extrémne teploty i mrazy.

Share
dev