Trávnik bez buriny

Niekedy sa aj napriek všetkému snaženiu rozmôže burina v trávniku viac ako obvykle a vtedy prichádza čas na odburiňovanie, či už mechanické alebo pomocou selektívnych herbicídov. Burinu v trávniku netreba podceniť, pretože pri jej neriešení nastáva naozajstný problém, ktorého sa už len tak ľahko nezbavíme. Väčšinou ide totiž o trvalé buriny, ktoré sa rozmnožujú z roka na rok a nevadí im ani pravidelné kosenie. Prítomnosť buriny môže mať viac dôvodov. Môže to byť nedôkladnou prípravou pôdy pred výsevom, alebo sa semienka buriny udržali na tele nejakého živočícha, ktorý navštívil trávnik prípadne ich jednoducho privial vietor. Spôsobov ako riešime tento problém je viac.

Ak je buriny málo, môžeme problém vyriešiť veľmi jednoducho klasickým vytrhávaním. No ak je buriny viacej, máme na výber z dvoch možných spôsobov. Jedným z nich je, že vykonáme postrek selektívnymi herbicídmi, či už práškový, voskový alebo tekutý. Každý druh má svoje výhody a nevýhody, v princípe účinkujú rovnako, a to vypálením buriny. Na základe druhu buriny v trávniku vyberiem ten najvhodnejší, pretože každý druh obsahuje iné pomocné látky. Najvhodnejšie obdobie na odburiňovanie herbicídmi je zhruba od apríla do začiatku júla. Odporúčame postrek vykonávať zhruba 2 dni po kosení na suchý trávnik. Postrek môžeme opäť zopakovať zhruba po mesiaci, ak sa nepodarilo zbaviť sa všetkej buriny.

Ďalším spôsobom ako sa zbaviť buriny je menej známe pieskovanie. Používa sa najmä na buriny s veľkými listami. Na pieskovanie sa používa špeciálny trávnikový piesok, ktorý obsahuje najmä síran železnatý, ktorý sa rozsýpaním zachytí na listoch buriny a vypáli ju, potom už stačí 3 dni po pieskovaní celý trávnik len pohrabať a vyčistiť ho od odumretej buriny. Samotnému trávniku neublíži, pretože jemné zrnká piesku sa na listoch trávy nezachytia. Pieskovanie vykonávame koncom mája do júla na vlhký trávnik, aby sa zrnká piesku ľahšie zachytili na listoch buriny.

Share
dev