Obrubníky a oddeľovače trávniku

Obrubníky

Súčasťou realizácie okrasnej záhrady  sú aj oddeľovače, tzv. neviditeľné obrubníky na oddeľovanie trávnika od záhonov. Po vytvorení návrhu záhonov a trávnika prichádza čas na realizáciu pri ktorej si zrovnáme plochu a vytýčime kde bude záhon a trávniková časť. Aby sme zabránili zmiešaniu kôry prípadne štrku s trávnikom je dobré oddeliť jednotlivé plochy. Na dnešnom trhu máme na výber veľké množstvo druhov obrubníkov a preto Vám teraz upresníme aké máme možnosti, čo sa týka materiaáu, využitia a ceny.

Na začiatku si treba rozmyslieť koľko chceme do záhrady investovať, aké tvary majú mať záhony (rovné  alebo oblúkové). Podľa týchto parametrov máme na výber viacero možností:

Lacnejšia verzia plastových obrubníkov

Obrubníky patria do kategórie cenovo najdostupnejších, neočakávajte však veľké zázraky. Postupujeme nasledovne. Je potrebné poriadne pripraviť zem na pokládku tak, že do zeme robíme úzku drážku a do nej zastrkávame obrubník. Časovo dosť zdĺhavé a pracné. Výsledok je bohužiaľ dostačujúci len krátkodobo. Časom sa vplyvom slnka a kosenia začne oddeľovač krútiť, prípadne ho na miestach vytlačí tráva alebo úplne zarastie a s odstupom času ani nebudeme vedieť kde sa oddeľovač pokladal. Ako realizátori záhrad sa často sa stretávame s tým, že zákazníci svojpomocne oddeľovače použijú a po krátkom čase ich likvidujeme a prerábame na kvalitné obrubníky čo stojí zbytočné veľa peniaze. V skratke povedané,  za málo peňazí žiadna muzika.

Obrubníky skladacie z plastu (lacnejšia alternatíva)

Tieto obrubníky môžme zaradiť medzi kvalitnejšie. Samozrejme majú svoje výhody ale aj nevýhody. V tomto prípade nie je cena veľmi prehnaná. Je s nimi jednoduchšia práca a môžeme si vybrať či ich budeme zatĺkať klincami od výrobcu alebo klasickými 20cm klincami,ktoré sú dostupné v každom železiarstve. Pod tieto obrubníky je vhodné natiahnuť geotextíliu, čím zabránime tomu, aby sa časom stratil v  trávniku, či burine. Použitie je vhodnejšie na oblúkové záhony.  Pri rovných záhonoch môže vzniknúť problém, ak nedbáme na poctivú pokládku a pevné osadenie, prvé silnejšie slnko rovinu pokrúti a môžme začať rovinu ťahať ešte raz. V skratke cena nízka kvalita dostačujúca.

Obrubníky skladacie z plastu ( drahšia alernatíva)

Pre porovnanie je potrebné upozorniť, že rozdiel medzi lacnejšou a drahšou alternatívou skladacích obrubníkov je približne 0,5-1 eur. Naša firma používa prevažne tento druh oddeľovačov. Je vhodný na rovné ako aj na oblúkové záhony. Ak chceme rovinu jednoducho si ich poskladáme na tvrdom povrchu a prenesieme do vyrovnanej plochy kde už len zatlčieme kolíky ktoré k ním dodáva výrobca. Ak chceme oblúk vystriháme nožnicami podla potreby. Sú z kvalitného materiálu a na slnku sa nekrútia, držia si svoj tvar. Cena = Kvalita

Betónové kocky,tehly alebo okrasné obrubníky

Tieto typy obrubníkov používame najradšej. Cenovo sa pohybujeme od 2-8eur/ks. Práca je náročnejšia ale šikovný majster si s tým ľahko poradí. Či už rovina alebo oblúky, hodí sa na všetko. Navyše nemáte problém s kosením a perfektne sa hodí k automatickým kosačkám. Na trhu nájdete obrovské množstvo variant, či už farebných alebo vzorovaných. Cena je vyššia, ale spĺňajú nie len funkčnú ale aj estetickú funkciu v záhonoch.

Share
dev