Najvyšší čas na bylinky

Chuť a vôňa čerstvých byliniek sa s tými sušenými nedá ani porovnať. Vytvorte si preto vlastný bylinkový záhon v záhrade, v črepníkoch na terase alebo na balkóne. Teraz je najvyšší čas na výsadbu.
Ako prvý krok je potrebné dôkladne pripraviť pôdu, prečistiť od buriny, ktorá by bránila dostatku svetla, čím by sa znížilo množstvo aromatických látok v bylinkách. V prípade výsadby do črepníkov, je potrebné zvoliť univerzálny substrát, ktorý obsahuje hnojivo, na podporu zakorenenia a rastu.
Zvoľte slnečné stanovisko ( tymián, šalvia, pamajorán) , prípadne polotieň. Druhy ako napr. mäta, medovka, či pažítka, ligurček, kôpor obľubujú vlhkejšie prostredie, a naopak rozmarín neznesie premočenú pôdu. Pôda obohatená o kompost je vhodná pre mätu, borák, satureju, petržlen, pažítku, kôpor, naopak prevzdušnená zemina s prídavkom štrku je vhodná pre majoránku, pamajorán, tymián alebo levanduľu.
Môžeme bylinky nasadiť aj podľa farieb (odtieňov zelenej, kvetov) a pekne záhon naaranžovať. Na okraj je vhodná napr. pažítka, oregano, aníz, majorán, mäta alebo petržlen. Na výplň záhonu šalvia, kôpor, cytrónový tymian, strieborný citrónový tymian, trebuľka, materina dúška. A na stred záhona rozmarín, valeriána, ligurček, šalvia. Tento istý postup môžeme použiť aj na výsev do kvetináča, či iné nádoby určené na výsadbu byliniek. Budú ozdobou každého balkóna, zvlášť keď sa vám podarí pekne kaskádovitý tvar, od najvyššej bylinky po previsnutú.
Ak sa obávate prezimovanie, nejde o žiadnu vedu. Jednoročné druhy pred zimou odstrihnime a koreňový bal skompostujeme. Na viacročné druhy nanesieme silnejšiu vrstvu mulču. Rozmarín je najideálnejšie vybrať, a prezimovať ho v kvetináči v pivnici alebo garáži.
Zbierame lístky alebo celé konáriky. Ostrihané lístky sušíme, uchováme tak bylinky v suchom stave pre ďalšie použitie, alebo zamrazíme. Bylinky sú po vytiahnutí ako čerstvé aj v zime.

Share
dev