Kosenie trávnika

Kosenie trávnika je najdôležitejšou činnosťou starostlivosti o trávnik. Aby sme dosiahli kobercový efekt, je odporúčané kosenie raz za týždeň. Ak trávnik neošetrujeme pravidelne, v krátkej dobe prestane zodpovedať našim predstavám o anglickom trávniku a navyše sa veľmi skoro zaburiní. Základom starostlivosti je teda dodržanie pravidelnosti a udržanie správnej výšky počas celej sezóny, čím sa podporuje rast korienkov a hlavne rast nových výhonov, aby sa stala tráva hustejšia a nedala tak šancu rastu buriny a machu.

Dĺžka trávy závisí od druhu trávnika a mala by byť počas celej sezóny rovnaká. Obdobne frekvencia kosenia je závislá od druhu trávnika.

● Okrasný trávnik – doporučená frekvencia kosenia je približne každých 5 dní pri kosení rotačnou kosačkou na 1,2 až 2 cm. Pri používaní vretenovej kosačky kosíme každé 3 až 4 dni.

● Úžitkový alebo športový trávnik, kosíme v priemere raz do týždňa. V letných mesiacoch, v období najväčšieho rastu trávy, kosíme približne raz za 5 dní na dĺžku 2,5 až 3,5 cm, no nikdy nie o viac ako tretinu dĺžky trávy na jedno kosenie.

Kosením udržujeme trávnik v optimálnom stave a do istej miery tým znižujeme nadmerný odpar vody, takže netreba tak často zavlažovať.
Po kosení však trávnik vždy potrebuje závlahu. Na jeseň, pred prvými mrazmi, ešte naposledy trávnik pokosíme, aby neprerástol. K dobrej starostlivosti patrí aj občasné prehrabanie trávnika najmä v oblastiach, kde je ťažká pôda. Povrchovým prekyprením zabraňujeme vytváraniu machových vankúšov v trávniku. Výskyt machu hovorí o nedostatočnej starostlivosti, trvalom zatienení trávnika alebo o dlhodobom nedostatku živín.

Share
dev