Hnojenie trávnika

Hnojenie trávnika je veľmi dôležitý proces, pri vypestovaní trávnika okrasného alebo využívaného každodenne. Hnojivo aplikujeme len pri vlhkom počasí alebo po zálievke. Hnojením dodáme všetky potrebné živiny potrebné na to, aby sme dosiahli trávnik sýto zelený, životaschopný, pevný a hlavne hustý, aby burina nemala miesto na udomácnenie sa. Čím je trávnik hustejší, tým je menšia šanca, že si semiačko buriny nájde svoj životný priestor vo vašom trávniku a začne sa rozmáhať. Takisto, čím je trávnik hustejší, tým lepšie odoláva horúčavám a vysychaniu, pretože si dokáže zadržať potrebnú vlhkosť pri korienkoch.

Hlavné tri živiny, ktoré trávnik potrebuje pravidelne dopĺňať:
dusík – z trávnika sa vyčerpáva najrýchlejšie dusík, ktorý je zodpovedný za krásne zelené sfarbenie trávy a podporuje rast nových výhonkov. Je vhodné dopĺňať ho do pôdy každú sezónu najmä na jar a v lete.
fosfor – Fosfor je priamo zodpovedný za rast korienkov a takisto je potrebné dopĺňať ho každú sezónu na jar alebo na jeseň.
draslík – Posledný v poradí dôležitosti je draslík, ktorý napomáha rastu novej trávy. Aplikujeme ho na jar alebo na jeseň.

Trávnik hnojíme od mája do augusta bežne dostupnými hnojivami, ktoré by mali obsahovať spomenuté živiny dusík, fosfor a draslík. Aj keď sme trávniku dodávali živiny po celý rok, pred príchodom zimy sa jeho potreby menia. Na jeseň trávnik ešte prihnojíme špeciálnym tzv. jesenným hnojivom, aby sme ho uchovali cez zimné mesiace v optimálnom stave. Použijeme hnojivá, v ktorých zložení dominuje draslík a fosfor. Aby sme dodali živiny do zásoby, najlepšie je použiť hnojivá s postupným uvoľňovaním. Tak zostanú v pôde dostupné pre zimujúcu trávu počas celého obdobia pokoja.

Share
dev